Toen Nynke Boersma na haar scheiding opnieuw een relatie aanging, merkte ze dat haar bekende patronen niet meer werkten. Haar nieuwe partner bleek vermijdend gehecht. Zelf voelde ze juist een sterk verlangen naar nabijheid en erkenning. Ondanks jaren van investeren in persoonlijke ontwikkeling, raakte ze verstrikt in een patroon dat ze zelf niet kon doorbreken. Ze ontdekte Emotionally Focused Therapy.
Op 16 juni 2025 tekenden EFT-NL en de ABvC (Algemene Beroepsvereniging voor Counsellors) een officiële samenwerkingsovereenkomst. Dankzij deze samenwerking kunnen therapeuten die het EFT-opleidingstraject tot EFT-Counsellor succesvol hebben afgerond, zich aanmelden als lid van de ABvC. Daarmee krijgen zij – onder voorwaarden – de mogelijkheid om hun sessies deels vergoed te laten worden via aanvullende zorgverzekeringen.
"Niet-aangeboren hersenletsel betekent een breuk in de levenslijn: er is altijd een voor en een na. Dit heeft niet alleen impact op degene met hersenletsel, maar op het hele systeem om hen heen", zegt gz-psycholoog en systeemtherapeut Jannet van Klaveren.
Begin juni is een nieuwe reeks van 'Therapie' te zien. In deze tweede serie openen opnieuw verschillende therapeuten hun spreekkamer voor ons. Iedere aflevering vertelt bovendien een bekende Nederlander over zijn of haar ervaring met therapie. De serie begint in de Week van de Mentale Gezondheid op zowel NPO 3 als NPO Start.
Ik ga zitten op mijn stoel en kijk de kring rond. De vertrouwde eerste powerpointslide wordt op de muur geprojecteerd, terwijl er rustig wordt gekeuveld. Toch voel ik me dit keer anders. Er is dit keer iets compleet anders. Dit keer zit ik in de kring als deelnemer, samen met mijn man. De man aan wie ik mij al twintig jaar gehecht heb en met wie ik dit keer zélf het Houd me Vast avontuur aanga.
Mijn blik viel vanmorgen op de filosofiekalender bij ons op het toilet: ‘Empathie en betrouwbaarheid zijn deugden die onwetendheid vereisen’, aldus de woorden van filosofe Cynthia Townley. Mijn belangstelling was gewekt. Op de achterkant las ik verder: ‘Het is niet altijd beter om zoveel mogelijk kennis te bezitten (…) Om echt empathisch te zijn moet je kunnen erkennen dat je bepaalde kennis over de ervaring van de ander altijd zult missen.’
Vandaag is ‘Heel je hart’, de Nederlandse vertaling van ‘An Emotionally Focused Workbook for Relationship Loss’ door Kathryn D. Rheem en Clare Rosoman, officieel gelanceerd! Dit werkboek, uitgegeven door Stichting EFT Nederland, biedt steun en handvatten aan iedereen die worstelt met het verlies van een relatie.
Vandaag ruim ik het oude blad op dat nog in de tuin ligt. De voorjaarszon schijnt en lokt mij naar buiten. Ondertussen komen er felicitaties binnen, want gisteren werd bekend dat ik mijn registratie tot EFT-therapeut heb behaald.
“Mensen die kiezen voor een non-monogame relatie ontleren vaak een heleboel normen over relaties. Emotionally Focused Therapy kan helpen om niet vast te blijven zitten in die normen en echt te voelen: wat past bij mij?” Roos Reijbroek werkt als relatietherapeut met non-monogamisten. In dit interview deelt zij hoe zij deze mensen helpt navigeren binnen de soms complexe dynamiek van een open relatie.
Op 15 mei geven Lotte van Hoorn en Nina Oudshoorn een masterclass over EFT en seks. Als relatietherapeut het onderwerp seks ter sprake brengen, hoe doe je dat?
“Ben jij er voor mij? Niet alleen als entertainment vanavond, maar ook als ik nageroepen word op straat. Aangevallen. Als mijn rechten afgepakt dreigen te worden. Ben je er dan ook?” Deze laatste woorden van de theatervoorstelling Gendermonologen, van Stichting Raymi Sambo Maakt, dreunen nog lang door in mijn hart.
Op zaterdagochtend neem ik schaamteloos de tijd om uitgebreid de krant te lezen, ontbijtje, grote kan koffie erbij en lezen maar. Een heerlijke ontspanning na een drukke week. Nou ja, ontspanning … dat is misschien teveel gezegd. Mijn man zit tegenover me, ook met de krant voor zijn neus. We zuchten soms, blazen stoom af als de politieke onrust, de huizencrisis, toeslagencrisis, stikstofproblemen en falende jeugdzorg ons teveel wordt. Ik wil alles volgen maar word er ook moedeloos van. Ik verlang naar lichtere kost.